Bezpieczne place zabaw

Home / Bezpieczne place zabaw

Bezpieczne place zabaw – dobra zabawa dla Twojego dziecka gwarantowana

Biorąc pod uwagę fakt, jak wielkie znaczenie ma technologia i jak bardzo dzieciaki lubią spędzać czas przed telewizorem lub tabletem, nie jest prostym zadaniem wyciągnąć je na dwór. Większość maluchów woli jednak zostać w domu niż zabawę na świeżym powietrzu. Co zrobić, by oderwać dzieci od tabletów, telewizji i telefonów komórkowych? Na pewno warto je zabrać na bezpieczne place zabaw.

 

Na dworze też można dobrze bawić się!

Dlaczego aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest takie istotne dla zdrowia wszystkich dzieci? Najważniejsze w spędzaniu czasu na świeżym powietrzu jest to, że jest to sposób na dotlenie organizmu. Gdyby nie tlen to mózg, układ krążeniowych lub oddechowy, a nawet serce nie mogłyby prawidło funkcjonować. Dlatego też wychodzenie na dwór jest tak istotne. Aby zachęcić dzieci do spędzania czasu na dworze, warto wychodzić z nimi na bezpieczne place zabaw albo spacer. Zarówno zabawa, jak i spacer korzystnie wpływają na zdrowie dziecka, a poza tym dostarczają mu wielu pozytywnych bodźców. Ich na pewno nie zapewni mu gra komputerowa lub telewizja. Co jeszcze zapewnia dziecku zabawa na świeżym powietrzu? Jest to też sposób uczenia dziecka nowych rzeczy lub zachęcania go do rozmowy. Jest to czas, w który można budować więzy rodzinne.

Wybieraj tylko bezpieczne place zabaw

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu całą rodziną ma wiele zalet i to nie tylko zdrowotnych. Przede wszystkim w ten sposób budujesz więzi rodzinne z dzieckiem. Jednak nie ta kwestia jest kluczowa w tym artykule. Meritum tekstu są bezpieczne place zabaw. Jak je rozpoznać? Wbrew pozorom to nie jest takie proste. W pierwszej kolejności jako rodzic musisz zwrócić uwagę na stan urządzeń. Sprawdź, czy  na urządzeniach zabawowych nie ma rdzy oraz czy są one solidnie wykonane. Niestabilne systemy zabawowe są niezwykle niebezpieczne i mogą być powodem wypadku. Co jeszcze cechuje bezpieczne place zabaw? Przede wszystkim ogrodzenie. To niezwykle istotny element, więc zwróć uwagę, czy plac jest ogrodzony. Na sam koniec warto jeszcze sprawdzić, czy dany plac zabaw maj odpowiednie certyfikaty. Jak to zrobić? Wystarczy jedynie odnaleźć informacje na ten temat. Dokumenty z tą wiadomością powieszone są w widocznym miejscu.

Administrator nadzoruje bezpieczne place zabaw

Dobry plac zabaw ma administratora, czyli osobę, która opiekuje się tym miejscem. Jakie zadania ma administrator? Przede wszystkim sprawdza, czy dany plac zabaw jest bezpieczny dla bawiących się tam maluchów. To bardzo ważne zadanie i administrator takiego placu zabaw powinien wypełniać swoje obowiązki każdego dnia, sprawdzając, czy nadal miejsce można sklasyfikować jako bezpieczny plac zabaw. Codzienna kontrola pozwala ukazać zagrożenia, które powstają m in. w wyniku aktu wandalizmu. Ważna też jest czystość placu zabaw. Jeśli to miejsce jest zaśmiecone, to wtedy nie tylko plac nieestetycznie prezentuje się, ale też staje się zagrożeniem dla zdrowia dziecka.

Czy książeczka placu zabaw jest obowiązkiem?

Plac zabaw to jedno z tych miejsc, które zarówno przed, jak i po budowie musi spełnić wiele wymogów. Ustanawia je nie tylko prawo danego państwa, ale też Unia Europejska. To właśnie jej członkowie wymyślili książeczkę placu zabaw. Jej prowadzenie pokazuje przedstawicielom Unii Europejskiej, czy place zabaw są prowadzone zgodnie przepisami. Jest to bardzo ważne. Dzięki takim restrykcyjnym wymogom producenci placów zabaw przykładają uwagę to tworzonych przez siebie projektów. W końcu nam wszystkim zależy na tym, by powstawały bezpieczne place zabaw, bo, jak to mówi jedno z polskich przysłów, dzieci są przyszłością narodu.