Place zabaw dla przedszkoli

Home / Place zabaw dla przedszkoli

place zabaw dla przedszkoliPlace zabaw dla przedszkoli, a zdobywanie funduszy

Każde szanujące się przedszkole, któremu zależy na dobrej opinii rodziców, powinno mieć przystosowany dla maluchów plac zabaw. To niezwykle istotne miejsce, które oblegane jest przez przedszkolaków w słoneczne dni. Dzięki temu dzieci mogą uczyć się poprzez zabawę i to wszystko na świeżym powietrzu. Przeczytaj ten artykuł  i sprawdź, w jaki sposób można zdobyć fundusze na place zabaw dla przedszkoli.

Budżet obywatelski to inicjatywa, która pokazuje, że głos obywatela ma znaczenie

Budżet partycypacyjny, określany jest też mianem obywatelskiego, to jedna z tych inicjatyw, która powstała z myślą o obywatelach, a w tym konkretnym przypadku o obywatelach danych miast. Celem budżetu partycypacyjnego jest nie tylko zachęcenie mieszkańców do brania aktywnego udziału w życiu miasta, ale też budowanie postawy obywatelskiej. Dzięki takim zabiegom nie tylko obywatel czuje się mieszkańcem danego miasta, ale też powstaje wiele fantastycznych projektów, chociażby place zabaw dla przedszkoli. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że prekursorem tej inicjatywy było małe brazylijskie miasto – Porto Alegro – które w 1989 roku przyczyniło się do powstania budżetu obywatelskiego. Wracając jednak do naszego kraju, pionierem tej inicjatywy w Polsce był Sopot (rada miasta wprowadziła budżet w 2011 roku). Tą ideę bardzo szybko podchwyciły inne miasta z Warszawą czy Krakowem na czele. W ten sposób zostało zrealizowanych już wiele projektów, które naprawdę są potrzebne w danych miejscach. Były to m in. teatry, siłownie zewnętrzne lub place zabaw dla przedszkoli. Jeśli więc jesteś dyrektorem lub pracownikiem tej ostatniej placówki to wiedz, że możesz postarać się o stworzenie takiego miejsca w ramach budżetu obywatelskiego. W jaki sposób to zrobić? To proste! Wypełnij odpowiednie wnioski, a potem zgłoś swój projekt w dziale Urzędu Miasta. Oczywiście, wszystkie dokumenty zostać złożone w wyznaczonym terminie.

Fundusz sołecki – czy to dobry pomysł?

Nie we wszystkich miastach lub gminach funkcjonuje budżet obywatelski. Jednak nie oznacza to, że mieszkańcy danych miejscowości nie mogą postarać się o dofinansowanie. Jeśli mieszkasz w gminie i potrzebujesz pieniędzy na plac zabaw dla przedszkoli, to pomyśl o tzw. funduszu sołeckim. W wielkim skrócie, są to pieniądze z budżetu gminy, które zostały wyodrębnione na potrzeby obywateli i realizowania ich pomysłów. Analogicznie, jak w przypadku budżetu obywatelskiego, by złożyć swój projekt, należy wypełnić odpowiedniego dokumenty (w wielu przypadkach składa się je do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym sołectwo ma zamiar wykorzystać  środki). Potem pozostaje Ci tylko czekać. Twój wniosek zostanie przeanalizowany na specjalnie zwołanej radzie. Jej członkami są m in. sołtys, rada sołecka oraz 15 pełnoletnich przedstawicieli danego sołectwa.

A może dofinansowanie z Funduszu Europejskiego?

Wiele firm oraz przedsiębiorstw korzysta z Funduszu Europejskiego, dzięki czemu ich projekty mają szansę zostać zrealizowane, a to wszystko dzięki środkom unijnym. Również place zabaw dla przedszkoli są w taki sposób budowane. Jeśli chcesz zdobyć środki unijne na ten cel, to przede wszystkim musisz się zwrócić o dofinansowanie z Funduszu Europejskiego. Wspiera on głównie regionalne programy i miasta, w których liczba nie przekracza 5 tys. mieszkańców. Jest to doskonała opcja dla wszystkich przedszkoli, które mieszczą się w małych miejscowościach. Plusem tego rozwiązania jest też to, że o środki mogą starać nie tylko publiczne, ale też niepubliczne placówki.