Place zabaw

Home / Place zabaw

place zabawJak zmieniły się place zabaw?

Metamorfoza, jaką przeszły place zabaw, przez te kilkanaście lat jest ogromna. Wspominając dawne czasy oraz oglądając zdjęcia naprawdę bardzo trudno wyobrazić sobie, jak by w dzisiejszym świecie funkcjonowały place zabaw z dawnych lat. Jeśli chcesz trochę powspominać stare czasy lub zobaczyć, jak zmieniły się place zabaw, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

 

Place zabaw – mały przegląd historyczny

Wbrew pozorom historia placów zabaw nie zaczęła się niedawno. Już w średniowieczu można zobaczyć wzmianki o tzw. „ogrodach zabawy”. Oczywiście, nie były to miejsca, które funkcjonowały jak obecne place zabaw (przede wszystkim były one przeznaczone też dla dorosłych osób), jednak bez wątpienia były one protoplastą dla dzisiejszych placów zabaw. Pierwsze place zabaw dla dzieci powstawały na terenach: Stanów Zjednoczonych, Niemczech i Anglii i były one tworzone w XIX wieku. Przykładami są m in. place zabaw Norymberdze (1876) i Birmingham (1877).

Jak dawniej wyglądały place zabaw?

Kiedyś wszystkie place zabaw wyglądały podobnie. Producenci placów zabaw umieszczali praktycznie te samy zestawy urządzeń. W podstawowym „składzie” znajdowały się: huśtawka, zjeżdżalnia oraz piaskownica. Nawet kolorystyka była podobna. Królowała brudna zieleń lub odcienie szarości. Przez te kolory place zabaw nie tylko były monotonne, ale też były nieprzyjemne dla oka. Niestety, to nie wszystkie minusy. Wiele do życzenia pozostawiał nie tylko wygląd urządzeń, ale też ich stan. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było żadnego administratora, który zająłby się sprawdzaniem stanu bezpieczeństwa danego placu zabaw, przez co usterki nie były od razu zgłaszane. Również konserwacja systemów zabawowych nie była wymogiem, który należało spełnić. Dlatego też odpadająca farba czy rdza były codziennym widokiem, który nikogo nie dziwił. Aż trudno sobie teraz wyobrazić takie rażące zaniedbanie, które byłoby niedopuszczalne w dzisiejszych czasach! Na szczęście, wszystko zmieniło się i teraz place zabaw są bezpiecznym miejscem dla bawiących się tam dzieci.

Place zabaw w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach place zabaw nie są już w tak opłakanym stanie. Teraz do każdego placu zabaw wyznaczona jest osoba, której zadaniem jest sprawdzanie, w jakim stanie zajmuje się plac. Dzięki temu od razu wyłapywane są usterki lub uszkodzenia, które mogłyby zagrażać życiu i zdrowiu dziecka. O taki stan rzeczy zadbało nie tylko nasze polskie prawo, ale też Unia Europejska, której wymogi bezpieczeństwa są niezwykle restrykcyjne. To spowodowało również podniesienie jakości u producentów placów zabaw. Nie tylko bardziej przykładają się do swojej pracy, ale też tworzą place zabaw z lepszych materiałów, które są odporne na działania mechaniczne i  czynników atmosferycznych. Jednak to nie wszystkie zmiany. Również pod względem estetycznym zaszły zmiany na plus. Place zabaw są teraz pełne kolorów, a smutne odcienie szarości i zieleni odeszły w zapomnienie. Teraz jest to przytulne miejsce, które wręcz zachęca dzieci do zabawy. Ciepłe kolory, takie jak czerwień, pomarańczowy lub też żółty są codziennym widokiem i dominują na placach zabaw, zapraszając dzieci do zabawy. Wiele też zmieniło się pod względem wyposażenia. Obecnie place zabaw nie składają się z 3 urządzeń. Teraz każdy plac zabaw różni się od siebie, a jego wyposażenie jest jak najbardziej oryginalne. Producentom placów zabaw zależy na tym, by dzieci odwiedzały zbudowane przez nich miejsca, dlatego też tworzą różnorodne i niepowtarzalne projekty. Dzięki tym zmianom dzieci mogą spędzić nie tylko aktywnie, ale też kreatywnie czas.