Producent placów zabaw

Home / Producent placów zabaw

producent placów zabawOdpowiedzialny producent placów zabaw, a wymogi bezpieczeństwa

Dzieci są przyszłością narodu – to znamienne zdanie niezwykle często pada przy różnych sytuacjach, w szczególności w czasie przemów polityków. Jednak to nie polityka będzie tematem tego artykułu. Skupię się w nim na wymogach i normach bezpieczeństwa, jakie powinien spełnić odpowiedzialny producent placów zabaw. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

 

Każde dziecko ma prawo do bezpiecznej zabawy

Sformułowanie, że każde dziecko ma prawo do bezpiecznej zabawy nie powinno nikogo dziwić, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taki zapis istnieje prawnie. Stało się tak za sprawą Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które w listopadzie 1989 roku usankcjonowało tą konwencję. Jakie zapisy widnieją w konwencji? Przede wszystkim określa ona, że dziecko ma nie tylko prawo do zabawy, ale też do zajęć rekreacyjnych. Według tego dokumentu zabawa oraz edukacja poprzez zabawę jest nierozłączną częścią dzieciństwa i to właśnie z tego powodu obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków, by mogło się ono w spokoju rozwijać.

Producent placów zabaw, a wymogi, jakie go obowiązują

W latach, gdy była komuna, w Polsce nie przywiązywano uwagi do wymogów bezpieczeństwa, nawet jeśli chodziło o budowę placów zabaw. Na szczęście, w dzisiejszych czasach wiele zmieniło się pod tym względem, w szczególności odkąd przystąpiliśmy do Unii Europejskiej. Obecnie dobry producent zabaw musi spełniać wiele norm oraz posiadać odpowiednie certyfikaty, które są gwarancją, że dany plac zabaw jest bezpieczny. Jest to w szczególności ważne w odniesieniu do urządzeń zabawowych. Zestawy powinny posiadać numer 2001/95/WE. Ważna jest także norma PN-EN 1176, która określa produkcję oraz norma PN-EN 1177, która określa nawierzchnię. Oczywiście, producent placów zabaw nie tylko musi spełnić restrykcyjne normy Unii Europejskiej, ale też obowiązują go wymogi ustawione przez prawo danego państwa. I tak, jeśli chodzi o naszych rodzimych producentów placów zabaw, to muszą się oni ustosunkować do przepisów znajdujących się w Polskich Normach Budowlanych. Tam sprecyzowane są m in. takie aspekty jak: ochrona przed upadkami, zakleszczeniami lub kolizjami. Warto tu wspomnieć o normie PN-EN 1176-1, która mówi o tym, że materiały drewniane muszą być zabezpieczone przed butwieniem.

Co znajduje się na bezpiecznym placu zabaw?

Plac zabaw to nie tylko huśtawka, piaskownica, zjeżdżalnia lub też karuzela. Oczywiście, są to niezwykle ważne elementy i bez nich nie byłoby tego miejsca, jednak nie są to jedyne aspekty, o które musi zadbać dobry producent placów zabaw. Prócz systemów zabawowych na placu zabaw powinny znajdować się: ławki, ogrodzenie, rośliny, tablice informacyjne czy też wreszcie kosze na śmierci. To także istotne elementy, które znajdują się na placach zabaw nie tylko ze względów praktycznych, ale też spełniają walory estetyczne. Nie trzeba przypominać, że wszystkie te elementy są regulowane przez odpowiednie normy, które, oczywiście, musi spełnić producent placów zabaw. Tylko w ten sposób można uzyskać pewność, że plac zabaw będzie nie tylko bezpieczny, ale też odpowiednio dostosowany do potrzeb bawiących  się dzieci oraz rodziców, którzy ich pilnują. Niestety, w trakcie realizacji projektów bardzo często producent placów zabaw zapomina o rozmieszczeniu placu w taki sposób, by były tam zacienione miejsca. To niezwykle ważne w upalne dni, gdy rodziny spędzają nawet całe dnie w tych miejscach. Wtedy niebezpieczne jest przebywanie tyle czasu na słońcu, dlatego też producent placów zabaw powinien pomyśleć o zadaszeniu, które będzie chronić przed uwarunkowaniami pogody.